środa, 24 grudnia 2008
piątek, 21 listopada 2008
Płatności obszarowe za 2008r.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki i Prezes Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa Dariusz Wojtasik poinformowali o stawkach płatności bezpośrednich obowiązujących w tym roku.
-
Rodzaje płatności bezpośrednich przyznawane rolnikom w 2008 roku oraz stawki płatności na rok 2008:
-
krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
-
płatność do grupy upraw podstawowych – 269,32 zl/ha
-
płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność związana z produkcją) – 407,60 zł/ha
-
płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność niezwiązana z produkcją) – 591,50 zł/ha
-
płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) – 379,55 zł/ha
-
płatność do upraw roślin energetycznych – 152,85 zł/ha
-
płatność cukrowa – 39,45 zł/tonę
-
pomoc do rzepaku – 176 zł/ha
-
Nowe schematy pomocowe w roku 2008
Od 2008 roku rolnicy mogą ubiegać się o płatności w ramach dwóch nowych schematów pomocowych:
-
oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) – 133,65 zł/tonę
-
przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich – 1358,68 zł/ha (z czego 781,24 zł z budżetu UE, 577,44 z budżetu krajowego)
piątek, 7 listopada 2008
Wyłączne prawo hodowcy - odmiany chronione
źródło: "Ustawa z dnia 26 czerwca 2003r. o ochronie prawnej odmian roślin" (Dz.U.2003r.Nr 137, poz.1300 z późniejszymi zmianami Dz.U.2006r.Nr 126, poz.877).
poniedziałek, 6 października 2008
Wycieczka na "Farmę 2008" do Poznania
Jak corocznie mieszkańcy gminy mają okazję uczestniczyc w wycieczce na "Farmę 2008" są to międzynarodowe targi hodowli zwierząt oraz rozwoju obszarów wiejskich. Zwiedzic można było wystawę zwierząt hodowlanych: bydła mlecznego i opasowego, trzody chlewnej, drobiu oraz lisów, szynszyli, strusi, pszczół, tchórzy oraz innych zwierząt. Bogato zaprezentowały się stoiska regionalne, wśród których spotkaliśmy pana Jana i panią Halinę Ostrowskich z Łąkorza (na zdjęciu wraz z wycieczkowiczami z Łąkorza), wystawiających wskrzeszany przepis na brukowiec mazurski oraz syrop buraczany. Z przyjemnością jeszcze informuję, że tytuł czemiona uzyskał w konkursie knurek mieszaniec pana Henryka lesińskiego z Mierzyna.
niedziela, 21 września 2008
"AGRO-SHOW Bednary 2008"
W piątek 19 września odbyliśmy wycieczkę do Bednar na " X Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW 2008" To naprawdę przewielka i przeciekawa impreza organizowana cyklicznie przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Nie zabrakło żadnej liczącej się firmy oferującej sprzęt rolniczy, oraz innych firm np. z rynku ubezpieczeń czy bankowości. Na wystawie zaprezentowano ok. 20 nowości, były to zarówno ciągniki ( 6 nowości) jak i inne maszyny rolnicze. Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi a patronat medialny TVP-1. Atrakcja tej wycieczki to nie tylko możliwośc nawiązania kontaktu z przeróżnymi firmami, ale również możnośc zapoznania się z interesującymi ciągnikami i maszynami poprzez przeprowadzane demonstracje pracy polowej.
Dożynki gminne w Biskupcu
W dniu 14 września 2008r. odbyły sie dożynki gminne w Biskupcu. Uroczystośc rozpoczęła się 0 godz. 14.30 przed Urzędem Gminy w Biskupcu. O godzinie 15.00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym. W biskupieckim amfiteatrze od godziny 16.30 wręczono podziękowania i upominki , oraz oceniono piękne i pomysłowe wieńce dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z sołectw z terenu gminy. Częśc artystyczną tego rolniczego święta uatrakcyjniły zespół "Byle- Babki" z Łąkorza, zespół klubu seniora "Radośc" z Biskupca, orkiestra dęta "Budowlanka" z Iławy, zespół disco-polo "4Ever", girlsband "Crazy". pokaz sztucznych ogni oraz zespół "Skalar". Główną atrakcją wieczoru był występ zespołu "Jambo Africa" z ... Afryki. oraz wiele innych atrakcji.
środa, 10 września 2008
W dniach 6 i 7 września w Olsztynie odbyła się impreza zatytułowana "Wszystko dla Rolnictwa" którą to już po raz XV zorganizował Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
Wśród wielu wystawców wymienic można m.in. "AGROMA" Olsztyn, "ROMANOWSKI" dealer ciągników marki McCormick, oraz wiele wiele innych przeróżnych firm prezentujących m.in. ciągniki, maszyny rolnicze, środki ochrony roślin, pasze i dodatki paszowe dla zwierząt, ogrodnictwo i szkółkarstwo, rękodzielnictwo, niekonwencjonalne oraz odnawialne źródła energii, agroturystykę.
Wystawie towarzyszyły przeróżne występy muzyczne kapel ludowych, Andrzeja Rybińskiego oraz wiele innych atrakcji dla przybyłych gości.
Na targach można było podziwiac wspaniałe okazy zwierząt hodowlanych w ramach Warmińsko-mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Wśród wystawców nie sposób nie zauważyc knurków pana Henryka Lesińskiego z Mierzyna. Imponująca była również oferta ogrodnicza, która cieszyła sie dużym powodzeniem, zakupowano drzewka owocowe, krzewy i drzewa ozdobne oraz wiele innych atrakcyjnych roślin.
Wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz podsumowano konkursy ”Agroliga 2008” oraz „Zielone Lato 2008”.
Patronat nad tegoroczną imprezą objął m.in.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski.
środa, 3 września 2008
Pomoc dla rolników dotkniętych tegoroczną suszą
piątek, 8 sierpnia 2008
Facelia błękitna: NATRA
Charakterystyka odmiany
Odmiana przeznaczona przede wszystkim do uprawy w poplonach ścierniskowych. Powszechnie uprawiana jest również jako bardzo wartościowa roślina miododajna. Pochodzenie : z mieszańców pochodzących z przekrzyżowania dwóch miejscowych populacji. Rok wprowadzenia do uprawy : 1977.
Właściwości rolniczo-użytkowe
Odmiana charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi i krótkim okresem wegetacji. Znosi dobrze okresy niedoboru wody w glebie oraz jesienne przymrozki do minus 7-10oC. Jest odmianą szczególnie przydatną do uprawy w poplonach ścierniskowych. W tych uprawach, nawet przy znacznie opóźnionym
terminie siewu (połowa sierpnia), daje wysokie plony zielonej masy dochodzące do 40t/ha. Zielonka z poplonu ścierniskowego odznacza się wysoką zawartością białka ogólnego i dobrą strawnością. Jest wartościowym przedplonem, a uprawiane po niej rośliny (np. ziemniaki, buraki) dają wyraźnie wyższe plony o lepszej jakości.
Uprawa w poplonach ścierniskowych
Facelia błękitna NATRA na poplony ścierniskowe powinna być wysiewana przede wszystkim na polach, na których będą uprawiane rośliny okopowe (ziemniaki, buraki). Wysiew poplonu należy przeprowadzać najpóźniej do 15 sierpnia. Po zbiorze rośliny zbożowej konieczne jest wykonanie głębszej podorywki (14-16cm) i dwukrotne bronowanie. Następnie stosuje się wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilosći 15
kg/ha należy wysiać siewnikiem z kółkami ugniatającymi w rzędy o rozstawie 25 cm. Nawożenie
fosforowo-potasowe w ilości 40-60 kg/ha P2O5 i 60-80 kg/ha K2O stosujemy przed uprawą. Azot w dawce około 30 kg/ha najlepiej wysiać po wschodach facelii. Zbioru zielonki należy dokonać na początku listopada. Można przyorać uzyskaną masę roślinną.
Uprawa na nasiona
Najwyższe plony nasion uzyskuje się na glebach średnio żyznych (kl.IV), dobrze uprawionych i odchwaszczonych. Nawozy fosforowe i potasowe w dawkach 60-80 kg/ha P2O5 i 80-120 kg/ha K2O najlepiej wysiać jesienią. Wysokość nawożenia azotowego zależna jest od żyzności gleby i stanowiska. Azot w ilości około 40 kg/ha, w postaci saletry stosujemy po wschodach roślin. W zespole upraw przedsiewnych dążymy do dokładnego odchwaszczenia i wyrównania pola. Przed siewem należy zastosować wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilości 7-10 kg/ha wysiewamy w rzędy o rozstawie 25 cm. Optymalny okres siewu przypada od początku do końca kwietnia. Do zwalczania chwastów można stosować opryskiwanie Afalonem, w ilości od 1-1,25 kg/ha, bezpośrednio po wysiewie nasion.lub Goltixem 70 WP 4-5 kg tuż przed wschodami lub po do fazy 4 liści do zwalczani chwstnicy /kurze proso/ ,można stosować FUSILDE , a do zwalczania Chabra bławatka LONTREL w dawce 0,6L/ha Do zbioru plantacji nasiennej przystępujemy na początku pękania torebek nasiennych w dolnej części kwiatostanów.W celu równomiernego dojrzewania plantację desykujemy preparatem Reglone. Zbiór przeprowadzamy jednoetapowo kombajnem. Przecietny plon nasion od 400-1000kg z 1 ha.
Uprawa poplonów pożniwnych
prawa gleby służyła zawsze utrzymaniu jej właściwej struktury, aby można było uzyskiwać zadowalające plony, a tym samym korzystny efekt ekonomiczny. Spośród wielu dostępnych narzędzi i maszyn należy wybrać te, które zapewnią uzyskanie pożądanego stanu gleby przy najmniejszej liczbie przejazdów maszyn i narzędzi po polu. Szeroki dostęp do nowych konstrukcji narzędzi oraz przymus ekonomiczny sprawiają, że rolnicy starają się przeprowadzić uprawę pożniwną w miarę efektywnie, ale zarazem najtaniej jak to jest możliwe. Nie wszystkie zadania, jakie mają spełniać narzędzia do upraw pożniwnych, dają się wykonać w jednakowy sposób, np. ponowne zagęszczenie gleby stymuluje wschody nasion, ale jednocześnie wpływa na rozwój chwastów rozłogowych. Przy kombajnowym zbiorze zbóż, uprawa ściernisk staje się jednym z najważniejszym zabiegów, decydującym o plonach i kosztach uprawy rośliny następczej. Korzystny wpływ dobrej uprawy pożniwnej uwidacznia się zwłaszcza w latach suchych. Doświadczenia wykonane w IBMER Kłudzienko wykazały , że opór orki siewnej po uprawie pożniwnej wykonanej kultywatorem podorywkowym był około 30% mniejszy niż bez uprawy ścierniska Ponadto była wyższa wilgotność gleby i liczba skiełkowanych chwastów.
Często dzieje się tak, że uprawki pożniwne stanowią jedyny zabieg w sezonie. Wielu rolników rozważa zaniechanie uprawy pożniwnej Jednak nie należy z niej rezygnować, ale szukać nowych i tańszych rozwiązań, ponieważ uprawki pożniwne spełniają wiele pozytywnych funkcji, jak m.in.:
• ograniczenie parowania wody w glebie;
• przykrycie i wymieszanie resztek pożniwnych z glebą;
• przyspieszenie kiełkowania nasion chwastów i osypanych nasion zbóż;
• stymulację rozwoju biologicznego w glebie.
W aktualnych warunkach gospodarowania, głównym celem stawianym maszynom do uprawy pożniwnej jest wysoka ich wydajność, co wiąże się z dużą szerokością roboczą i prędkością roboczą. Uprawa pożniwna tradycyjnie wykonywana pługami podorywkowymi lub zwykłymi jest mało wydajna i energochłonna. Poza tym pługi układają resztki pożniwne w glebie warstwowo, powodując spowolnienie tempa ich rozkładu, uwalniając w okresie początkowym duże ilości związków fenolowych, które ujemnie wpływają na wschody i rozwój roślin następczych.
Aktualnie funkcję pługów w uprawie pożniwnej przejęły agregaty złożone z kultywatora ciężkiego z łapami rozmieszczonymi najczęściej na dwóch belkach, z talerzami wyrównującymi i wałem prętowym. W normalnych warunkach glebowych umożliwiają one uprawę na głębokości poniżej 10 cm, podczas której następuje równomierne wymieszanie z glebą resztek pożniwnych, pokruszenie, wyrównanie i wtórne zagęszczenie gleby. Ponadto pozostawiają części resztek ścierni i słomy na powierzchni gleby w formie mulczu, co zmniejsza nasilenie erozji i poprawia wsiąkalność wody opadowej. Są bardzo wydajne i mniej zużywają paliwa na jednostkę powierzchni w porównaniu do pługów. Innym narzędziem stosowanym często w uprawie pożniwnej bezorkowej jest brona talerzowa. Współczesne brony talerzowe pozbawione są takich wad jak: niekontrolowana głębokość uprawy, płytka praca na twardej glebie i brak narzędzi współpracujących. Z reguły są to brony przyczepiane z wałami talerzowymi symetrycznymi w układzie X lub V o jednostkowym nacisku talerza powyżej 800 N i zamontowanym z tyłu wałem zagęszczającym prętowym lub tarczowym typu Crosscill./ Do uprawy pożniwnej można również wykorzystać spulchniacze obrotowe lub agregaty z aktywnymi zespołami roboczymi.
Ze względów agrotechnicznych, organizacyjnych i ekonomicznych pożniwną uprawę ściernisk łączy się z wysiewem poplonów. Uprawa poplonów podnosi żyzność gleby i oddziaływuje na nią w wieloraki sposób, jak m. in.:
• wpływa na zmniejszenie zachwaszczenia pól;
• działa fitosanitarnie, ograniczając rozwój chorób;
• zatrzymuje azot i inne składniki pokarmowe;
• poprawia strukturę i pogłębia profil glebowy;
• ochrania glebę przed erozją;
• korzyści dla aktywności fauny glebowej.
Mimo niewątpliwych korzyści wynikających z uprawy poplonów ścierniskowych, są one w niewielkim zakresie stosowane przez rolników. Ograniczenie ich uprawy związane jest w dużej mierze ze względu na opóźnione terminy zbioru zbóż kombajnami. Do przygotowania gleby i siewu poplonów należy przystąpić natychmiast po zbiorze przedplonu, gdyż opóźnienie siewu powoduje obniżkę plonu i może być ryzykowne. Poplony wysiewa się na wiele sposobów: specjalistycznymi i tradycyjnymi siewnikami oraz innymi prostymi maszynami, które są w gospodarstwie rolnym. W zależności od posiadanych maszyn można stosować różne warianty siewu poplonów, ale zawsze trzeba się spieszyć, aby wysiać je tak wcześnie jak jest to możliwe Pozostawione na powierzchni gleby resztki pożniwne podczas uprawy pożniwnej (specjalistycznymi agregatami lub pługami) utrudniają poprawną pracę redlic siewników uniwersalnych do siewu poplonów ścierniskowych.. Z pomocą przychodzą różne nowe rozwiązania techniczne, umożliwiające siew poplonu podczas uprawy pożniwnej. Jednym z ostatnich rozwiązań jest siewnik rzutowy nabudowany bezpośrednio na kultywatorze podorywkowym lub bronie talerzowej. Siew odbywa się w postaci rzutowej przed wałem strunowym (kultywatora lub brony talerzowej), przez co nie ma obawy o zbyt głębokie umieszczenie np. nasion gorczycy białej. Wał strunowy przykrywa nasiona, wyrównuje i zagęszcza spulchnioną glebę. Do siewu poplonów w ścierniska mogą być również zastosowane siewniki do siewu bezpośredniego. Ich redlice tarczowe są na tyle obciążone, że przecinają lub wgniatają w glebę pozostające na powierzchni resztki słomiaste i umieszczają nasiona na wymaganej głębokości. Maszyny te są jednak bardzo drogie. Wydajnym i tanim sposobem wysiewu nasion poplonu jest ich rozrzucenie tarczowym siewnikiem nawozowym na polu uprzednio przygotowanym lub bezpośrednio na ściernisko a następnie płytko wymieszać z glebą np. spulchniaczem obrotowym.
W ramach eksperymentu przeprowadzonego w IBMER w latach 2001-2003 dokonano oceny pożniwnej uprawy gleby i siewu poplonu następujących technologii, pod względem jakości pracy użytych maszyn, zużycia paliwa, nakładów robocizny, wydajności oraz plonu :
• tradycyjnej z użyciem pługa, rozsiewacza nawozów i lekkiej brony zębowej;
• uproszczonych: z zastosowaniem agregatu podorywkowego i brony talerzowej – z zainstalowanym na każdym z nich siewnikiem rzutowym z szczoteczkowym zespołem wysiewającym .Poplonem była gorczyca wysiewana w dawce 20 kg na ha.
Uzyskane wyniki z przeprowadzonych badań w pełni potwierdzają, że najbardziej energochłonną, pracochłonną i drogą technologią jest technologia tradycyjna z użyciem pługa. Zużycie paliwa (l/ha) było od 40 do 80% wyższe a nakłady robocizny 2-3 krotnie- w porównaniu do technologii uproszczonych .Koszty jednostkowe użytych maszyn w technologii klasycznej były wyższe od 40-75% w stosunku do maszyn występujących w technologiach uproszczonych. Mimo trudnych warunków pogodowych (mało opadów i wysoka temperatura), obsada roślin gorczycy na 1 m kw. i plony zielonej masy przed przyoraniem, były w każdym z eksperymentów wyższe w technologiach uproszczonych w porównaniu do tradycyjnej o 10-20%. Kosztowne, ale jednocześnie wydajne agregaty do uprawy pożniwnej i siewu poplonów używane w technologii uproszczonej mają uzasadnienie ekonomiczne, pod warunkiem racjonalnego wykorzystania w sezonie tj. ok. 100 ha na m szerokości roboczej. Z tego względu mają racę bytu w dużych gospodarstwach rolnych lub w zespołowym użytkowaniu, gdzie mogą być również wykorzystane do uprawy gleby i siewu roślin w plonie głównym.
Korzyści uzyskiwane z uprawy pożniwnej i siewu poplonów ścierniskowych zawsze są większe od kosztów poniesionych na ich uprawę , zwłaszcza w technologiach uproszczonych.
wtorek, 5 sierpnia 2008
wycieczka na "Agro-Show" w Bednarach
Zapraszam wszystkich chętnych na wycieczkę do Bednar k. Poznania na Międzynarodową Wystawę Rolniczą "Agro-Show" jest to obecnie największa w Polsce wystawa ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych połączona z ich polową demonstracją. Wycieczkę tą zaplanowałem na 19 września 2008r. (piątek) wyjazd o godz. 6.30 z parkingu przy Urzędzie Gminy w Biskupcu. Zainteresowanych proszę o uprzedni kontakt ze mną
piątek, 1 sierpnia 2008
Z ostatniej chwili...
Powołując się na środową (tj. 30.07.2008) wypowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego podczas konferencji w Olsztynie informuję: iż prawdopodobnie gospodarstwa rolne dotknięte suszą w tym roku otrzymają zapomogę finansową w wysokości I wariant (gosp. do 5ha Użytków rolnych) - 500PLN oraz II wariant (gosp. pow. 5ha użytków rolnych - 1000 PLN) Na wszelkie oficjalne wiadomości będzie trzeba jeszcze poczekać
poniedziałek, 30 czerwca 2008
Wycieczka do Starego Pola
W dniu 14.06.2008r. odbyła się wycieczka do Starego Pola na "XV Żuławskie Targi Rolne" wśród atrakcji wyróżnić można wystawę maszyn rolniczych wraz z tegoroczną premierą nowego modelu ciągnika rolniczego marki Zetor, oraz rzadko do tej pory wstawianym ciągnikiem wielkiej mocy Case 588KM (łamany na podwójnych, trójkątnych gąsienicach) zwiedzający mogli również podziwiać wspaniałe knurki hodowlane mieszkańca gminy pana Henryka Lesińskiego z Mierzyna.
program PROW 2007-2013 - Renty strukturalne
Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który:
1. ukończył 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;
2. prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w tym okresie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 5 lat;
3. przekaże gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych co najmniej:
- 1 ha, w przypadku gospodarstw położonych w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim albo
- 3 ha, w przypadku gospodarstw położonych w pozostałych województwach;4. został wpisany do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
5. w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną:
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,
- nie zalegał z zapłatą należności z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników;6. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.
Warunki jakie musi spełniać przejmujący gospodarstwo
Jeśli przejmujący gospodarstwo jest osobą fizyczną, musi:
1. mieć mniej niż 40 lat w przypadku następcy albo mniej niż 50 lat w przypadku przejmującego gospodarstwo na powiększenie;
2. posiadać kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej;
3. nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty;
4. zobowiązać się do prowadzenia osobiście działalności rolniczej na przejętych użytkach rolnych przez co najmniej 5 lat oraz do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów.
Planowane jest wprowadzenie zmian do Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2007-2013 (Dz. U. nr 109 poz. 750 z dnia 21.06.2007 r.).
Przejmującym gospodarstwo w programie rent strukturalnych może zostać osoba, która posiada kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej. Kwalifikacje takie posiada osoba, która:
a) ukończyła zasadniczą lub średnią rolniczą szkołę zawodową, lub
b) ukończyła wyższą uczelnię rolniczą, lub
c) po ukończeniu studiów wyższych innych niż rolnicze ukończyła studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem.
Natomiast osoby, które posiadały inne wykształcenie, niż wyżej wymienione lub uzyskały tytuł kwalifikacyjny (lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza) w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej, musiały dodatkowo posiadać co najmniej 3 lub 5 letni staż pracy w rolnictwie.
Dotąd zgodnie z ww. Rozporządzeniem za staż pracy uznawany był tylko okres, liczony do dnia złożenia wniosku, w którym osoba przejmująca gospodarstwo rolne podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Obecnie planuje się, aby za staż pracy w rolnictwie uznawany był również okres, w którym osoba przejmująca gospodarstwo:
a) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha, będących jej własnością, przedmiotem użytkowania wieczystego lub przedmiotem dzierżawy lub
b) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej lub
c) odbyła staż pracy, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 i Nr 70, poz. 416), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
Gospodarstwo można przekazać:
1. Następcy – poprzez przeniesienie własności (sprzedaż, darowiznę) w całości na rzecz jednej osoby, która wcześniej nie prowadziła działalności rolniczej. Powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w danym województwie lub w kraju. Takiego warunku nie ma, jeśli gospodarstwo przekazuje się zstępnemu (synowi, córce, wnukowi, wnuczce itd.) W przypadku zstępnych wystarczy by przejęte gospodarstwo miało, w zależności od województwa, 3 ha lub 1 ha użytków rolnych.
2. Na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw rolnych – poprzez przeniesienie własności na rzecz jednego lub kilku rolników. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie lub w kraju.
Wnioskujący o rentę strukturalną i jego małżonek mogą pozostawić sobie łącznie do 0,5 ha użytków rolnych wraz z siedliskiem, o ile będą na nich prowadzić działalność rolniczą służącą wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb oraz potrzeb osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Wysokość renty strukturalnej
Podstawowa wysokość renty strukturalnej odpowiada kwocie 150 % najniższej emerytury.
Wysokość renty strukturalnej zostaje zwiększona o 100% kwoty najniższej emerytury, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty strukturalnej.
Wysokość renty strukturalnej może być zwiększona jeszcze o 15 % kwoty najniższej emerytury, jeśli przekazano gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha, osobie w wieku poniżej 40 lat.
Rentę wypłaca się za każdy miesiąc, nie dłużej niż do osiągnięcia przez beneficjenta 65 roku życia.
Źródło: www.arimr.gov.pl
wtorek, 6 maja 2008
Kontakt ze mną...
formanski.eblog.pl to blog poświęcony w większości rzepakowi
niedziela, 4 maja 2008
Organizacja atrakcji przez PZDR
-14.06.2008r. "Dni pola" w Grubnie - impreza zorganizowana przez Kujawsko-pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na której oprócz kolekcji roślin uprawnych (zboża, rzepak, kukurydza, rośliny strączkowe, rośliny energetyczne i inne) będą również prezentacje działania środków ochrony roślin i nawozów, wystawy i pokazy maszyn rolniczych, doradztwo oraz konsultacje
lub:
- 14.06.2008r. "XV Żuławskie Dni Targowe" w Starym Polu - konkurencyjna impreza w województwie pomorskim, nieco dalej niż do Grubna, ale za to większe atrakcje -
- 6.09.2008r. XV Jesienne Targi Rolnicze "Wszystko dla Rolnictwa" w Olsztynie- impreza organizowana przez Warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, liczni wystawcy w całego województwa oraz kraju ( ok360 wystawców w 2007r.) i rozmaite imprezy kulturalne ściągają corocznie coraz większą rzeszę osób zainteresowanych nie tylko rolnictwem ale i dobrą zabawą.
- 19.09.2008r. "AGRO-SHOW" w Bednarach - impreza której bliżej nikomu chyba przedstawiac nie muszę, największa w Polsce wystawa sprzętu,ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych wraz z demonstracją polową.
- 3.10.2008r.- Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich "FARMA 2008" w Poznaniu - to moja ulubiona atrakcja na którą zawsze gorąco zachęcam, powszechnie znana impreza odbywająca się corocznie na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich oczywiście w Poznaniu. Swoje wystawy mają chyba wszystkie firmy oferujące m.in. pasz i dodatki mineralne dla zwierząt gospodarskich, wszelakie maszyny urządzenia związane z hodowlą zwierząt oraz wiele innych atrakcji
Zastrzegam sobie zmiany w terminach wycieczek, nie wykluczam też dodanie innych atrakcji
Ważne adresy i kontakty
ul. Działyńskich 1B, 13-300 Nowe Miasto Lub. tel: 056-472-60-00, faks: 056-472-40-50
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim
ul. Jagiellońska 24D, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, tel/faks: 056-474-21-88
pzdr.nml@w-modr.pl
Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Olsztynie
ul. Partyzantów 1/2, 10-959 Olsztyn, tel: 089-523-78-65, faks:089-527-92-42
olsztyn@arr.gov.pl
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Olsztynie
ul. Św. Wojciecha 2, 10-038 Olsztyn. tel: 089-521-09-20/22
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Nowym Mieście Lubawskim
ul. Jagiellońska 24D, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, tel/faks:056-474-28-47
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim
ul. Jagiellońska 24D, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, tel:056-474-24-23, nowemiastolub.piw@wetgiw.gov.pl
Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Olsztynie
ul. Głowackiego 6, 10-448 Olsztyn, tel:089-524-8800, faks: 089-524-88-02