piątek, 8 sierpnia 2008


Facelia błękitna: NATRA
Charakterystyka odmiany
Odmiana przeznaczona przede wszystkim do uprawy w poplonach ścierniskowych. Powszechnie uprawiana jest również jako bardzo wartościowa roślina miododajna. Pochodzenie : z mieszańców pochodzących z przekrzyżowania dwóch miejscowych populacji. Rok wprowadzenia do uprawy : 1977.
Właściwości rolniczo-użytkowe
Odmiana charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi i krótkim okresem wegetacji. Znosi dobrze okresy niedoboru wody w glebie oraz jesienne przymrozki do minus 7-10oC. Jest odmianą szczególnie przydatną do uprawy w poplonach ścierniskowych. W tych uprawach, nawet przy znacznie opóźnionym
terminie siewu (połowa sierpnia), daje wysokie plony zielonej masy dochodzące do 40t/ha. Zielonka z poplonu ścierniskowego odznacza się wysoką zawartością białka ogólnego i dobrą strawnością. Jest wartościowym przedplonem, a uprawiane po niej rośliny (np. ziemniaki, buraki) dają wyraźnie wyższe plony o lepszej jakości.
Uprawa w poplonach ścierniskowych
Facelia błękitna NATRA na poplony ścierniskowe powinna być wysiewana przede wszystkim na polach, na których będą uprawiane rośliny okopowe (ziemniaki, buraki). Wysiew poplonu należy przeprowadzać najpóźniej do 15 sierpnia. Po zbiorze rośliny zbożowej konieczne jest wykonanie głębszej podorywki (14-16cm) i dwukrotne bronowanie. Następnie stosuje się wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilosći 15
kg/ha należy wysiać siewnikiem z kółkami ugniatającymi w rzędy o rozstawie 25 cm. Nawożenie
fosforowo-potasowe w ilości 40-60 kg/ha P2O5 i 60-80 kg/ha K2O stosujemy przed uprawą. Azot w dawce około 30 kg/ha najlepiej wysiać po wschodach facelii. Zbioru zielonki należy dokonać na początku listopada. Można przyorać uzyskaną masę roślinną.
Uprawa na nasiona
Najwyższe plony nasion uzyskuje się na glebach średnio żyznych (kl.IV), dobrze uprawionych i odchwaszczonych. Nawozy fosforowe i potasowe w dawkach 60-80 kg/ha P2O5 i 80-120 kg/ha K2O najlepiej wysiać jesienią. Wysokość nawożenia azotowego zależna jest od żyzności gleby i stanowiska. Azot w ilości około 40 kg/ha, w postaci saletry stosujemy po wschodach roślin. W zespole upraw przedsiewnych dążymy do dokładnego odchwaszczenia i wyrównania pola. Przed siewem należy zastosować wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilości 7-10 kg/ha wysiewamy w rzędy o rozstawie 25 cm. Optymalny okres siewu przypada od początku do końca kwietnia. Do zwalczania chwastów można stosować opryskiwanie Afalonem, w ilości od 1-1,25 kg/ha, bezpośrednio po wysiewie nasion.lub Goltixem 70 WP 4-5 kg tuż przed wschodami lub po do fazy 4 liści do zwalczani chwstnicy /kurze proso/ ,można stosować FUSILDE , a do zwalczania Chabra bławatka LONTREL w dawce 0,6L/ha Do zbioru plantacji nasiennej przystępujemy na początku pękania torebek nasiennych w dolnej części kwiatostanów.W celu równomiernego dojrzewania plantację desykujemy preparatem Reglone. Zbiór przeprowadzamy jednoetapowo kombajnem. Przecietny plon nasion od 400-1000kg z 1 ha.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ja odchwaszczam facelię tolurexem 2l/ha w fazie 10 cm wysokości.