czwartek, 5 lipca 2012

Desykacja - przyśpieszenie i ułatwienie zbioru

Jeżeli w przypadku produkcji rzepaku sprawa desykacji jest jasna i oczywista to w przypadku produkcji zbóż nie jest już zabiegiem równie częstym. W tym roku z uwagi na trudne warunki przezimowania ozimin niektórzy rolnicy będa zmuszeni do przyśpieszenia dojrzewania zbóż szczególnie w sytuacji kiedy zboże jest przerzedzone a tym samym niewyrównane. W miejscach o optymalnej obsadzie kłosy są normalne lub nieco mniejsze i UWAGA! będą dojrzewać one szybciej! w rzadszych miejscach wyrośnięte kłosy będą dłużej oddawać wodę oraz rozkrzewić się mogą kłosy z nowym pędów i bardzo późno dojrzewać. 
Zauważa się również duże zachwaszczenie wtórne, niezwalczone chwasty porą jesienną a szczególnie dotyczy to perzu. Do tego zabiegu stosuje się według etykiety środki chemiczne zawierające glifosat a do najpopularniejszych z pewnością należą: Gallup, Roundup, Glyfos, oraz cała gama innych środków (ok. 44)
Stosować należy przy minimalnych wiatrach do 3m/s z uwagi na możliwość  uszkodzenia sąsiednich upraw rolnych. Stosowany w określonej dawce i w odpowiednim terminie nie wpływa ujemnie na jakość ziarna.
Glifosat to substancja która bardzo szybko rozkłada się w środowisku glebowym, jednak w roślinie zachowuje dość długo swoje właściwości, zastosowany- przemieszcza się do źdźbeł i tam po wyschnięciu pozostaje dlatego słomy nie powinno sie używać jako podłoża ani podściółki ogrodniczej (np. przy truskawkach) stosowanie jako pasza lub ściółka dla zwierząt nie ma żadnych przeciwskazań.
Ziarno desykowane oficjalnie nie może posłużyć jako materiał siewny.

Brak komentarzy: