piątek, 30 października 2020

Zastosowanie ściółki torfowej w hodowli drobiu


Coraz częściej rolnicy – hodowcy drobiu zaczynają stosować ściółki torfowe. Niestety w literaturze fachowej temat ten jest dość ubogo opisany.

Niewątpliwie zaletami stosowania ściółki torfowej jest:

-  osiąganie szybszych przyrostów dzięki kwasowi fulwowemu który jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem) oraz czynnikiem stymulującym produkcję kolagenu czyli białku nadającemu tkankom zwierzęcym odporność na rozciąganie (przy brojlerach kurzych okres tuczenia skraca się o   2-3 dni)

- pozytywnie wpływa na jakość łap,

- chłonie dwa razy więcej wilgoci w porównaniu z innymi ściółkami dla drobiu, (według firm prowadzących sprzedaż ściółek torfowych chłonie 800% wilgotności) dzięki czemu wykorzystanie jest mniejsze niż w przypadku ścielenia słomą.

-stymuluje aktywność przewodu pokarmowego,

 -najlepiej spośród ściółek absorbuje zapach na fermie,

-łatwe i szybsze rozprowadzenie przy ścieleniu,

-nie wymaga obsługi w trakcie cyklu gdyż nie tworzy skorupy,

-mieszanina obornika kurzego ze ściółką torfową stanowi idealny nawóz organiczny:

Sucha masa 76,7%, pH 8,7, 4,08 N, 0,70 P, 2,03 K, 0,87 Ca, 0,54 Mg obornik z torfu jest bardziej wartościowy gdyż nie wypłukuje azotu z gleby, jest też doskonałym półproduktem dla pieczarkarni.

-stanowi również sposób zapobiegania „Ptasiej grypy” której najczęstszą przyczyną jest wystąpienia tej choroby jest skażona słoma

Ściółkę torfową wstawiamy co najmniej na trzy dni przed wstawieniem piskląt, baloty rozcinamy aby mogła się rozprężyć oraz zacząć schnąć wilgotność torfu to około 35%, następnie ściółkę równomiernie rozścielamy  5-8 litrów na 1m2 w rozgrzanym obiekcie do 35 stopni Celsjusza. Nie ma potrzeby dościelania podczas chowu.

 Niewątpliwie powszechnie do ścielenia jest wykorzystywana słoma jako produkt uboczny z uprawy zbóż w gospodarstwie rolnym w pewnym sensie materiał ten jest „darmowy” koszt wyścielenia ściółką torfową 1000m2 kurnika powinien zmieścić się do 700,00zł. Oprócz zalet ściółki torfowej nie można jednak pominąć czynnika ekonomicznego, przy obecnych kosztach produkcji oraz cen żywca drobiowego ma największe znaczenie.

Rafał Formański

Brak komentarzy: