czwartek, 26 września 2013

Nowa dyrektywa tytoniowa ma być złagodzona

Ośmioletni okres przejściowy wycofywania papierosów mentolowych z rynku i ewentualne wpisanie ich na tzw. "pozytywną listę" proponuje ugrupowanie Chrześcijańskich Demokratów w Parlamencie Europejskim. Głosowanie w sprawie dyrektywy tytoniowej już w październiku.

 – Prawie 94 proc. młodych osób do 24. roku życia sięga po papierosy – to przerażająca liczba. Trudne jest znalezienie kompromisu mając na uwadze aspekt zdrowia i interesy gospodarcze poszczególnych państw członkowskich, w tym również naszego kraju – uważa europosłanka Małgorzata Handzlik z Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).



Komisja Europejska i komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim chcą wprowadzenia zakazu handlu papierosami smakowymi – w tym mentolowymi – oraz typu "slim" na terenie Unii, wprowadzając zmiany w dyrektywie tytoniowej. Polska sprzeciwia się tak drastycznemu zakazowi.

 – Propozycja kompromisowa mojej grupy politycznej brzmi w sposób następujący: zachowujemy papierosy typu "slim", ale zakazujemy atrakcyjnych dodatków smakowych do papierosów, takich jak pinacolada, wanilia, truskawka czy czekolada, bo są one atrakcyjne dla młodych ludzi sięgających po papierosy – zwraca uwagę Małgorzata Handzlik.

Czytaj także:
Tytoń bez dopłat rolnych do produkcji

Europejski protest przeciwko dyrektywie tytoniowej
Dyrektywa tytoniowa pogrąży gospodarkę

Europejska Partia Ludowa nie zgadza się, by zakazano handlu papierosami mentolowymi wraz z wejściem w życie dyrektywy, ale by w tym przypadku obwiązywał ośmioletni okres przejściowy. Małgorzata Handzlik przytacza szacunki mówiące, że ten rodzaj papierosów jest najbardziej popularny w Polsce – 36-38 proc. osób pali wyłącznie papierosy mentolowe i "slimy".

 – Będziemy tworzyli tzw. pozytywną listę. Może się okazać za osiem lat, że mentol jako tradycyjny środek smakowy na tej pozytywnej liście się znajdzie i wówczas nie zostanie zakazany. Ten okres to dużo, nawet gdyby się okazało, że zakazujemy ten dodatek smakowy jakim jest mentol, to dajemy możliwość przekwalifikowania się tym, którzy w tej branży działają – uważa europosłanka.

Dodatkowym czynnikiem odstraszającym młodych Europejczyków od sięgania po papierosy miałyby być ostrzegające zdjęcia na opakowaniach wyrobów tytoniowych.

 – Zaproponowaliśmy ostrzeżenia z niezbyt ciekawymi obrazkami z informacją o tym, jak niebezpieczne jest palenie. Praca nad dyrektywą wykazała, że najistotniejsze jest informowanie o tym, jak szkodliwe są papierosy, jak bardzo uzależnia i jakie są konsekwencje zdrowotne. Straty w gospodarkach poszczególnych państw członkowskich wynikające w tego, że osoby chorują z powodu palenia papierosów, są bardzo wysokie, często dużo wyższe niż pieniądze, które płyną z ich sprzedaży – podkreśla reprezentantka Chadeków.

Jeśli w październiku Parlament Europejski uzgodni i przegłosuje nowy kształt dyrektywy, może ona wejść w życie w połowie 2015 roku.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

AGRO-SHOW Bednary 3013

Jak corocznie organizujemy wycieczkę autokarową na wystawę maszyn rolniczych w Bednarach gm. Pobiedziska k/Poznania. Tegoroczny wyjazd odbędzie się w dniu 21 września 2013r. o godz. 6.00 z parkingu przy ul. Mickiewicza (koło Zajazdu) koszt to 40,00PLN od osoby, planowany powrót ok. godz. 21.00, Wymagamy uprzedniego zgłoszenia i dokonania wpłaty. Wszelkie informacje u Nas w biurze lub pod moim numerem telefonu (665-690-373)

wtorek, 23 lipca 2013

"X Święto Gęsi" w Biskupcu

nasze stanowisko z Iwoną

stanowisko sąsiedzkie BP ARiMR

kolega z BP ARiMR Adam Głowacki ;)

organizatorzy: Krystyna Ziejewska i wójt Kazimierz Tomaszewski

wśród zaproszonych gości m.in. Starosta Ewa Dembek, Justyna Sobiesiak z BP ARiMR


kramiki i zainteresowanie nimi

powoli zbierająca się publiczność
Cykliczna już (dziesiąta edycja) "Święta Gęsi" w Biskupcu przyciąga coraz większą rzeszę mieszkańców powiatu, tegoroczną główną atrakcją wśród wielu wielu innych był koncert zespołu De Mono...

czwartek, 6 czerwca 2013

Ziemniaki bez chwastów

Plantacja wolna od chwastów to wyższy plon, jego lepsza jakość i wyższa zdrowotność bulw. Cechy te decydująco wpływają na opłacalność uprawy ziemniaków. Ponadto tylko bulwy o bardzo wysokiej zdrowotności i jakości dają się przechowywać bez strat przez wiele miesięcy.
Chwasty są bardzo żarłoczne. Pobierając szybciej i więcej składników pokarmowych od rośliny uprawnej, nie tylko „objadają ją”, ale także ograniczają dostęp do wody i zacieniają. Pozbycie się ich jest więc bardzo ważnym elementem technologii uprawy. W wypadku ziemniaków wyjątkowo efektywne są prace wykonane między sadzeniem a wschodami.
Na małych plantacjach skutecznym sposobem jest bronowanie plantacji w połowie okresu między sadzeniem a wschodami, czyli 6–7 dni po sadzeniu. Najlepiej nadaje się do tego specjalistyczna brona zwana chwastnikiem. Dzięki zawiasowym połączeniom poszczególnych części dobrze „kopiuje” nierówności pola spowodowane redlinami. Aby zapobiec wyciąganiu sadzeniaków przez jej zęby, używa się jej tą stroną, po której są one krótsze. Użycie brony nie niszczy chwastów na dnie redlin, dlatego odchwaszczanie musi być uzupełnione pracą opielacza czyszczącego dna bruzd. Spłaszczone redliny i wypłycone osypaną ziemią bruzdy trzeba na koniec poprawić obsypnikiem. Dla utrzymania uprawy w czystości niezbędne jest 2–3-krotne powtórzenie całego cyklu.
Na większych plantacjach bardzo dobre rezultaty daje użycie nowoczesnych, wielofunkcyjnych pielniko-obsypników. Są one wyposażone w zgrzebła spełniające rolę brony chwastnika i spulchniacza grzbietów redlin i gęsiostopki lub zęby sprężynujące pracujące w międzyrzędziach przed korpusami obsypnika. Ich użycie zapewnia nie tylko odchwaszczenie plantacji, ale także wpływa korzystnie na rozwój roślin i jakość przyszłego plonu. Wilgotność gleby jest bardziej wyrównana, przy czym na glebach zwięzłych spada ilość brył utrudniających roślinom rozwój. W spulchnionej glebie rośliny wytwarzają więcej bulw i o wyższej masie. Wyprofilowanie redlin znacznie ogranicza także udział ziemniaków zazielenionych, nieprzydatnych do celów jadalnych i do przetwórstwa. Są one często dalej przechowywane z przeznaczeniem na sadzeniaki w roku następnym. W chwili składania w piwnicach i kopcach nie widać jeszcze, aby były chore, dopiero wiosną okazuje się, jak duże są straty. To skutek ich masowego porażania przez zarazę ziemniaczaną, gdy wystawały nad powierzchnię gleby.

Bardzo skutecznym sposobem niszczenia chwastów jest system mieszany, mechaniczno-chemiczny. Pozwala wykorzystać wszystkie zalety mechanicznej obróbki gleby i gwarantuje eliminację zbędnej roślinności. Oprysk herbicydowy należy wykonać przed wschodami ziemniaków. Jeżeli zagrożenie jest duże, to należy go zrobić wkrótce po posadzeniu ziemniaków, ale zanim chwasty pojawią się na polu.
(za Wojciech Konieczny www.farmer.pl)

Muszki owocowe

A skąd się biorą? Zwykle przynosimy je... ze sklepu w formie jajeczek lub larw na owocach lub warzywach. Po ok. 4 dniach przekształcają się one w latające szkodniki, zdolne do rozrodu. Aby do tego nie dopuścić, należy od razu po zakupie dokładnie wymyć owoce i warzywa, a następnie przechowywać je w lodówce.
Sposobem na pozbycie się dorosłych osobników jest spryskanie roju muszek spirytusem salicylowym lub skierowanie na nie strumienia gorącego powietrza z suszarki. Są to bezpieczne i ekologiczne sposoby walki z tymi intruzami.
Muszki owocowe - poza owocami i warzywami - lubią też rośliny doniczkowe. Jeżeli je zaatakują, wystarczy nasypać na wierzch ziemi fusy herbaciane. Intruzy nie lubią ich zapachu i powinny odlecieć.
(www.wymiatam.com)

środa, 29 maja 2013

Dni pola we Wrócikowie


w Tym roku dni pola organizowane przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian we Wrócikowie (koło Olsztyna) w dniu 21 czerwca, można z szerokim komentarzem zapoznać się z odmianami roślin uprawnych rekomendowanymi na naszym terenie, pracownicy stacji udzielają pełnych, obszernych informacji i wskazówek dotyczących odmian, głównie zbóż a także rzepaku i ziemniaków oraz innych. Możliwe jest zorganizowanie wyjazdu grupowego w dniu 21 czerwca, wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt.

piątek, 17 maja 2013

Przy okazji kończenia kampanii wniosków z edycji zeszłorocznej można zauważyć nie tylko działanie modulacji dopłat ( obejmujących każdego rolnika od ok. 24 ha użytków rolnych) ale również cięcia procentowe dopłat ze względu na nieprzestrzeganie minimalnych wymogów wzajemnej zgodności jak np. 5% za niepełne wpisy nazw środków ochrony roślin w notatniku wykonanych zabiegów chemicznej ochrony roślin,( np. Chwastox zamiast Chwastox Turbo czy Artea zamiast Artea 300EC) czy 7% za nieskoszona łąkę do 31 lipca. Jak wieść niesie w tym roku prawdopodobnie modulacji ma już nie być, pozostanie tylko ta najwyższa dla rolniczych potentatów od 300000,oo EURo dopłat, ale to ostatecznie rozstrzygnąć ma się we wrześniu.
Skończyła się kampania przyjmowania przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, w zeszłym roku kampania dotknięta klęską dużych kontroli foto realizowanych przez szczecińską firmę "Fotokart" ponad 700 w naszej gminie i w gminie Kurzętnik, dzięki nim oraz korektom wprowadzonym przez BP ARiMR w Nowym Mieście Lub. po raz kolejny dowiadujemy się że ruchy tektoniczne naszej planety oraz następujące spiętrzenia powierzchni są o wiele szybsze niż nam się wszystkim wydaje, innymi słowy kurczy nam się gmina oj kurczy i to w zastraszającym tempie.