
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkiego naj-najlepszego, zdrowia, szczęścia, ciepła rodzinnej Wigilii oraz radości rodzinnych świąt
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki i Prezes Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa Dariusz Wojtasik poinformowali o stawkach płatności bezpośrednich obowiązujących w tym roku.
Rodzaje płatności bezpośrednich przyznawane rolnikom w 2008 roku oraz stawki płatności na rok 2008:
krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
płatność do grupy upraw podstawowych – 269,32 zl/ha
płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność związana z produkcją) – 407,60 zł/ha
płatność do powierzchni uprawy chmielu (płatność niezwiązana z produkcją) – 591,50 zł/ha
płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) – 379,55 zł/ha
płatność do upraw roślin energetycznych – 152,85 zł/ha
płatność cukrowa – 39,45 zł/tonę
pomoc do rzepaku – 176 zł/ha
Nowe schematy pomocowe w roku 2008
Od 2008 roku rolnicy mogą ubiegać się o płatności w ramach dwóch nowych schematów pomocowych:
oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) – 133,65 zł/tonę
przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich – 1358,68 zł/ha (z czego 781,24 zł z budżetu UE, 577,44 z budżetu krajowego)
Facelia błękitna: NATRA
Charakterystyka odmiany
Odmiana przeznaczona przede wszystkim do uprawy w poplonach ścierniskowych. Powszechnie uprawiana jest również jako bardzo wartościowa roślina miododajna. Pochodzenie : z mieszańców pochodzących z przekrzyżowania dwóch miejscowych populacji. Rok wprowadzenia do uprawy : 1977.
Właściwości rolniczo-użytkowe
Odmiana charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi i krótkim okresem wegetacji. Znosi dobrze okresy niedoboru wody w glebie oraz jesienne przymrozki do minus 7-10oC. Jest odmianą szczególnie przydatną do uprawy w poplonach ścierniskowych. W tych uprawach, nawet przy znacznie opóźnionym
terminie siewu (połowa sierpnia), daje wysokie plony zielonej masy dochodzące do 40t/ha. Zielonka z poplonu ścierniskowego odznacza się wysoką zawartością białka ogólnego i dobrą strawnością. Jest wartościowym przedplonem, a uprawiane po niej rośliny (np. ziemniaki, buraki) dają wyraźnie wyższe plony o lepszej jakości.
Uprawa w poplonach ścierniskowych
Facelia błękitna NATRA na poplony ścierniskowe powinna być wysiewana przede wszystkim na polach, na których będą uprawiane rośliny okopowe (ziemniaki, buraki). Wysiew poplonu należy przeprowadzać najpóźniej do 15 sierpnia. Po zbiorze rośliny zbożowej konieczne jest wykonanie głębszej podorywki (14-16cm) i dwukrotne bronowanie. Następnie stosuje się wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilosći 15
kg/ha należy wysiać siewnikiem z kółkami ugniatającymi w rzędy o rozstawie 25 cm. Nawożenie
fosforowo-potasowe w ilości 40-60 kg/ha P2O5 i 60-80 kg/ha K2O stosujemy przed uprawą. Azot w dawce około 30 kg/ha najlepiej wysiać po wschodach facelii. Zbioru zielonki należy dokonać na początku listopada. Można przyorać uzyskaną masę roślinną.
Uprawa na nasiona
Najwyższe plony nasion uzyskuje się na glebach średnio żyznych (kl.IV), dobrze uprawionych i odchwaszczonych. Nawozy fosforowe i potasowe w dawkach 60-80 kg/ha P2O5 i 80-120 kg/ha K2O najlepiej wysiać jesienią. Wysokość nawożenia azotowego zależna jest od żyzności gleby i stanowiska. Azot w ilości około 40 kg/ha, w postaci saletry stosujemy po wschodach roślin. W zespole upraw przedsiewnych dążymy do dokładnego odchwaszczenia i wyrównania pola. Przed siewem należy zastosować wał i bronkę posiewną. Nasiona facelii w ilości 7-10 kg/ha wysiewamy w rzędy o rozstawie 25 cm. Optymalny okres siewu przypada od początku do końca kwietnia. Do zwalczania chwastów można stosować opryskiwanie Afalonem, w ilości od 1-1,25 kg/ha, bezpośrednio po wysiewie nasion.lub Goltixem 70 WP 4-5 kg tuż przed wschodami lub po do fazy 4 liści do zwalczani chwstnicy /kurze proso/ ,można stosować FUSILDE , a do zwalczania Chabra bławatka LONTREL w dawce 0,6L/ha Do zbioru plantacji nasiennej przystępujemy na początku pękania torebek nasiennych w dolnej części kwiatostanów.W celu równomiernego dojrzewania plantację desykujemy preparatem Reglone. Zbiór przeprowadzamy jednoetapowo kombajnem. Przecietny plon nasion od 400-1000kg z 1 ha.
Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który:
1. ukończył 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;
2. prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w tym okresie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 5 lat;
3. przekaże gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych co najmniej:
- 1 ha, w przypadku gospodarstw położonych w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim albo
- 3 ha, w przypadku gospodarstw położonych w pozostałych województwach;4. został wpisany do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
5. w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną:
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,
- nie zalegał z zapłatą należności z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników;6. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.
Warunki jakie musi spełniać przejmujący gospodarstwo
Jeśli przejmujący gospodarstwo jest osobą fizyczną, musi:
1. mieć mniej niż 40 lat w przypadku następcy albo mniej niż 50 lat w przypadku przejmującego gospodarstwo na powiększenie;
2. posiadać kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej;
3. nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty;
4. zobowiązać się do prowadzenia osobiście działalności rolniczej na przejętych użytkach rolnych przez co najmniej 5 lat oraz do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów.
Planowane jest wprowadzenie zmian do Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2007-2013 (Dz. U. nr 109 poz. 750 z dnia 21.06.2007 r.).
Przejmującym gospodarstwo w programie rent strukturalnych może zostać osoba, która posiada kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej. Kwalifikacje takie posiada osoba, która:
a) ukończyła zasadniczą lub średnią rolniczą szkołę zawodową, lub
b) ukończyła wyższą uczelnię rolniczą, lub
c) po ukończeniu studiów wyższych innych niż rolnicze ukończyła studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem.
Natomiast osoby, które posiadały inne wykształcenie, niż wyżej wymienione lub uzyskały tytuł kwalifikacyjny (lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza) w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej, musiały dodatkowo posiadać co najmniej 3 lub 5 letni staż pracy w rolnictwie.
Dotąd zgodnie z ww. Rozporządzeniem za staż pracy uznawany był tylko okres, liczony do dnia złożenia wniosku, w którym osoba przejmująca gospodarstwo rolne podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Obecnie planuje się, aby za staż pracy w rolnictwie uznawany był również okres, w którym osoba przejmująca gospodarstwo:
a) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha, będących jej własnością, przedmiotem użytkowania wieczystego lub przedmiotem dzierżawy lub
b) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej lub
c) odbyła staż pracy, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 i Nr 70, poz. 416), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
Gospodarstwo można przekazać:
1. Następcy – poprzez przeniesienie własności (sprzedaż, darowiznę) w całości na rzecz jednej osoby, która wcześniej nie prowadziła działalności rolniczej. Powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w danym województwie lub w kraju. Takiego warunku nie ma, jeśli gospodarstwo przekazuje się zstępnemu (synowi, córce, wnukowi, wnuczce itd.) W przypadku zstępnych wystarczy by przejęte gospodarstwo miało, w zależności od województwa, 3 ha lub 1 ha użytków rolnych.
2. Na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw rolnych – poprzez przeniesienie własności na rzecz jednego lub kilku rolników. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie lub w kraju.
Wnioskujący o rentę strukturalną i jego małżonek mogą pozostawić sobie łącznie do 0,5 ha użytków rolnych wraz z siedliskiem, o ile będą na nich prowadzić działalność rolniczą służącą wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb oraz potrzeb osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Wysokość renty strukturalnej
Podstawowa wysokość renty strukturalnej odpowiada kwocie 150 % najniższej emerytury.
Wysokość renty strukturalnej zostaje zwiększona o 100% kwoty najniższej emerytury, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty strukturalnej.
Wysokość renty strukturalnej może być zwiększona jeszcze o 15 % kwoty najniższej emerytury, jeśli przekazano gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha, osobie w wieku poniżej 40 lat.
Rentę wypłaca się za każdy miesiąc, nie dłużej niż do osiągnięcia przez beneficjenta 65 roku życia.