czwartek, 26 września 2013

AGRO-SHOW 2013

W dniach 20-23. września 2013 roku pod hasłem „Dla Rolnika. Dla Natury”  odbyła się XV edycja wystawy AGRO SHOW w Bedarach k/ Poznania organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.



Targi rolnicze Agro Show są największą tego typu imprezą w Europie.  Co roku miejsce to skupia producentów najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych, nawozów, środków ochrony roślin, nasion. W wystawie uczestniczą  również firmy z sektora finansowego i inne branże związane z rolnictwem.




W tegorocznej wystawie wzięło udział ponad 700 wystawców z 20 krajów. Targi  odwiedziło ponad 130 tysięcy zwiedzających, którzy oprócz możliwości zapoznania się z ofertami wystawców mogli wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

Jak co roku również podczas tegorocznej edycji na wystawie obecne były punkty doradcze agend rządowych: MRiRW, ARR, ARiMR, Państwowa Inspekcja Pracy, KRUS, ANR oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Podczas wystawy odbyły się również cykle seminariów i spotkań dla rolników.



Tegoroczna edycja wystawy to m.in.
1.    Pokazy maszyn w pracy - Zwiedzający jak co roku mieli okazję zobaczyć pracę ciągników i maszyn w systemie „non-stop”. To rozwiązanie  spotkało się z wielką aprobatą gdyż zwiedzający mogli w dowolnej chwili udać się na pokazy maszyn w akcji. W tym roku na ośmiu poletkach swoją ofertę zaprezentowały firmy: Agromix, Unia, Agrisem International, John Deere, New Holland, Case, Claas i Kverneland. Natomiast w tzw. ringu zostały zaprezentowane wybrane nowości wystawy.





2.     Po raz kolejny  podczas AGRO SHOW na uroczystej gali w obecności Ministra Rolnictwa – Stanisława Kalemby odbyło się podsumowanie XI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.  Konkurs zorganizowany został przez KRUS wraz z MRiRW, Państwową Inspekcją Pracy pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 








































3.    „Tractor of the Year” – zaprezentowane zostały ciągniki uniwersalne nominowane do konkursu „Traktor of the Year 2013”.
4.   Podczas targów nastąpiło również podsumowanie konkursów:  na najlepszy Serwis Maszyn Rolniczych „Serwis na Medal”, „Mechanik na medal”, „Młody Mechanik na Medal” organizowanych  przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
5.   Po raz pierwszy w tym roku została wydzielona strefa „Centrum Nowoczesnego Rolnictwa” gdzie zostały zaprezentowane najnowocześniejsze rozwiązania dla rolnictwa.




Wstęp na wystawę był bezpłatny a grupy zorganizowane mogły liczyć na dofinansowanie ze strony organizatora.

Tekst i fot.: Redakcja AgroNews
Polska odnotowała ponad dwucyfrowy spadek sprzedaży na rynku maszyn rolniczych - informuje ”Puls Biznesu”. Jest on spowodowany wyczerpaniem unijnych dotacji i gorszymi cenami skupu.




Po ośmiu miesiącach tego roku sprzedaż nowych ciągników, mierzona liczbą rejestracji, wyniosła 10 689 egzemplarzy i była o ponad 23 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów sytuację tę mogą poprawić maszyny specjalistyczne np. dla sadowników. Natomiast ożywienie rynku ma nastąpić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: "Puls Biznesu"

Nowa dyrektywa tytoniowa ma być złagodzona

Ośmioletni okres przejściowy wycofywania papierosów mentolowych z rynku i ewentualne wpisanie ich na tzw. "pozytywną listę" proponuje ugrupowanie Chrześcijańskich Demokratów w Parlamencie Europejskim. Głosowanie w sprawie dyrektywy tytoniowej już w październiku.

 – Prawie 94 proc. młodych osób do 24. roku życia sięga po papierosy – to przerażająca liczba. Trudne jest znalezienie kompromisu mając na uwadze aspekt zdrowia i interesy gospodarcze poszczególnych państw członkowskich, w tym również naszego kraju – uważa europosłanka Małgorzata Handzlik z Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).



Komisja Europejska i komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim chcą wprowadzenia zakazu handlu papierosami smakowymi – w tym mentolowymi – oraz typu "slim" na terenie Unii, wprowadzając zmiany w dyrektywie tytoniowej. Polska sprzeciwia się tak drastycznemu zakazowi.

 – Propozycja kompromisowa mojej grupy politycznej brzmi w sposób następujący: zachowujemy papierosy typu "slim", ale zakazujemy atrakcyjnych dodatków smakowych do papierosów, takich jak pinacolada, wanilia, truskawka czy czekolada, bo są one atrakcyjne dla młodych ludzi sięgających po papierosy – zwraca uwagę Małgorzata Handzlik.

Czytaj także:
Tytoń bez dopłat rolnych do produkcji

Europejski protest przeciwko dyrektywie tytoniowej
Dyrektywa tytoniowa pogrąży gospodarkę

Europejska Partia Ludowa nie zgadza się, by zakazano handlu papierosami mentolowymi wraz z wejściem w życie dyrektywy, ale by w tym przypadku obwiązywał ośmioletni okres przejściowy. Małgorzata Handzlik przytacza szacunki mówiące, że ten rodzaj papierosów jest najbardziej popularny w Polsce – 36-38 proc. osób pali wyłącznie papierosy mentolowe i "slimy".

 – Będziemy tworzyli tzw. pozytywną listę. Może się okazać za osiem lat, że mentol jako tradycyjny środek smakowy na tej pozytywnej liście się znajdzie i wówczas nie zostanie zakazany. Ten okres to dużo, nawet gdyby się okazało, że zakazujemy ten dodatek smakowy jakim jest mentol, to dajemy możliwość przekwalifikowania się tym, którzy w tej branży działają – uważa europosłanka.

Dodatkowym czynnikiem odstraszającym młodych Europejczyków od sięgania po papierosy miałyby być ostrzegające zdjęcia na opakowaniach wyrobów tytoniowych.

 – Zaproponowaliśmy ostrzeżenia z niezbyt ciekawymi obrazkami z informacją o tym, jak niebezpieczne jest palenie. Praca nad dyrektywą wykazała, że najistotniejsze jest informowanie o tym, jak szkodliwe są papierosy, jak bardzo uzależnia i jakie są konsekwencje zdrowotne. Straty w gospodarkach poszczególnych państw członkowskich wynikające w tego, że osoby chorują z powodu palenia papierosów, są bardzo wysokie, często dużo wyższe niż pieniądze, które płyną z ich sprzedaży – podkreśla reprezentantka Chadeków.

Jeśli w październiku Parlament Europejski uzgodni i przegłosuje nowy kształt dyrektywy, może ona wejść w życie w połowie 2015 roku.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu